سازمان UNico
راهنمای مهاجران

اعطای تابعیت از طریق مادر در ایران ممکن شد

با تصویب شورای نگهبان اعطای تابعیت از طریق مادر در ایران ممکن شد

 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ایران گفته است لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف ( ‎اعطای تابعیت از طریق مادر )تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تأیید شده است.

خرداد ماه امسال، شورای نگهبان به طور مشروط با مصوبه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان دو رگه ایرانی که پدر غیرایرانی و مادر ایرانی دارند، موافقت کرده بود.

در آن زمان اعلام شد که شورای نگهبان با اصل این لایحه مخالفتی ندارد و ایراد به این لایحه صرفا به خاطر نادیده گرفتن سوابق افرادی بود که می‌توانند مشکل امنیتی ایجاد کنند.

سرانجام مجلس ایران اوایل مهرماه امسال بنابر نظر شورای نگهبان مصوبه‌ای تازه تصویب کرد که در آن علاوه بر وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه نیز مرجع صدور گواهی امنیتی خواهد بود.

در مصوبه پیشین، تنها وزارت اطلاعات مسئول صدور این گواهی امنیتی بود.

به کانال تلگرام سازمان یونیکو بپیوندید

مریم میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی بود که برنده مدال فیلدز، بالاترین جایزه، در ریاضیات شد و قبل از مرگ خود درخواست << اعطای تابعیت از طریق مادر >> را برای فرزند خود داشت که قانون جدید شامل حال فرزند او نیز می شود

مصوبه مجلس ایران در اصلاح قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می تواند بر وضعیت کثیری از فرزندان مهاجران افغان و عراقی ساکن ایران اثر بگذارد که فرزندان حاصل از ازدواج آنها با دختر ایرانی، دارای تابعیت ایرانی نشده اند.

از سال ۱۳۱۳ تا کنون، تابعیت در ایران فقط از طریق پدر منتقل می‌شده است.

همچنین این مصوبه شامل حال فرزندان زنان ایرانی مهاجر در دیگر کشورها می شود که با مردان غیرایرانی ازدواج کرده اند. این افراد برای اینکه فرزندان خود را برای دیدار با اقوامشان به ایران ببرند، نیازمند اخذ روادید (ویزا) جمهوری اسلامی ایران بودند.

در سال ۱۳۹۴ نیز لایحه “اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی ” در مجلس ایران مطرح شد اما در آن زمان نمایندگان دولت محمود احمدی‌نژاد با آن لایحه مخالفت کردند.

 

اعطای تابعیت از طریق مادر

پیش از این بر اساس ماده ۹۷۹ قانون مدنی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد می‌شوند، تنها می‌توانستند بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی کنند. این مساله موجب شده است تا فرزندانی که از مادر ایرانی به دنیا می‌آیند تا ۱۸ سالگی به دلیل نداشتن اوراق هویتی با مشکلات مختلفی مواجه شوند.

دو سال پیش وزارت رفاه، طی فراخوانی از زنانی که ازدواج فراملی داشتند، درخواست کرد تا کد ملی خود را به سامانه‌ اعلام شده از سوی این وزارتخانه، ارسال کنند. آمار اعلام شده نشان می داد که حدود ۱۵ هزار زن ازدواج فراملی داشته‌اند که حاصل آن ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند فاقد مدارک هویتی بود. این در حالی بود که طبق سرشماری وزارت کشور، این رقم حدود هفت هزار نفر اعلام شده بود.

طبق این خوداظهاری، ۶۰ درصد از همسران زنان ایرانی، افغانستانی، ۱۲ درصد عراقی و ۲۸ درصد از سایر ملیت‌ها هستند و در حالی که فرزندان این زنان به دلیل نداشتن شناسنامه قادر به مدرسه رفتن نیستند، ۲۴ درصد از این زنان بیش از ۴ فرزند دارند.

 

لایحه اعطای تابعیت نخستین بار در سال ۱۳۸۵ مطرح شد.

پیشتر در بسیار از شهرها و روستاهای کوچک مهاجران دختران ایرانی را از خانواده هایشان می خریدند و ایران با مشکلات عمده ای در این رابطه روبرو بود. حال باید دید تغییر قانونی << اعطای تابعیت از طریق مادر >> که به تازگی صورت گرفته چه عواقبی به همراه خواهد داشت.