سازمان UNico
حامی مهاجران و پناهجویان

تسریع روند رسیدگی به پرونده پناهجویان در یونان

به گزارش dw

تسریع روند رسیدگی به پرونده پناهجویان در یونان : دولت یونان از تسریع روند رسیدگی به پرونده پناهجویانی که از ترکیه به این کشور می‌آیند خبر داد و اعلام کرد ، پناهجویانی که جواب منفی می‌گیرند باید سریعا به ترکیه بازپس فرستاده شوند.

 

دولت محافظه‌کار یونان در آتن اعلام کرد، قصد دارد روند رسیدگی به پرونده پناهجویانی که از ترکیه به جزایر این کشور در شرق دریای اژه می‌آیند را شتاب ببخشد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، گیورگوس کوموتساکوس، قائم‌مقام وزیر کشور یونان در امور مهاجرت، به شبکه خبری “اسکای” یونان گفت، کسی که به تقاضای پناهجویی‌اش پاسخ منفی داده شود باید به‌سرعت به ترکیه بازپس فرستاده شود.

 

او در دیدار از یک مرکز ثبت نام پناهجویان در جزیره لسبوس اعلام کرد: «ما نسبت به سال گذشته حدود ۳۰درصد بیش‌تر از ترکیه پناهجو پذیرفته‌ایم. ما به روند پناهندگی شتاب خواهیم داد.» کوموتساکوس این وضعیت را “غیر قابل تحمل” خواند.

 

هدف محافظه‌کاران این است که روند رسیدگی به هر پرونده حداکثر چند هفته طول بکشد و طی این مدت تکلیف پناهجو روشن شود. قرار است برای این منظور پرسنل بیش‌تری عازم این جزایر شود.

در دوران آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر چپ‌گرای یونان که دوره نخست‌وزیر‌ی‌اش در هفتم ژوئیه امسال به پایان رسید رسیدگی به پرونده متقاضیان پناهندگی در بسیاری موارد بیش از دو سال به طول می‌انجامید.

از پاییز سال ۲۰۱۸ تا کنون برای اولین بار شمار مهاجران در مراکز ثبت نام یونان باز هم به بیش از ۲۰ هزار نفر افزایش یافته است.

عضویت در کانال تلگرام سازمان UNico

بر اساس آمار موجود در وزارت‌‌خانه حفاظت از شهروندان یونان، در آوریل سال جاری این تعداد ۱۴ هزار نفر بود، در حالی که ظرفیت حقیقی پذیرش مهاجران در این کشور ۸۹۰۰ نفر است.

پ.ن: تسریع روند رسیدگی بخودی خود می تواند اتفاق مثبتی باشد ولی اگر تسریع رسیدگی ها باعث ریجکتی بی دلیل باشد اتفاق مثبتی قلمداد نخواهد شد.