سازمان UNico
راهنمای مهاجران

مدارس ایرانی و نحوه اقدام برای ثبت نام فرزندان در ترکیه

یکی از مهم ترین مباحث در امر مهاجرت بحث تحصیل فرزندان می باشد.

یکی از مزیت های مهاجرت به ترکیه امکان تحصیل فرزندان در مدارس ایرانی می باشد که در دو شهر آنکارا و استانبول این امکان فراهم شده است پس اگر فرزندان شما به زبان ترکی تسلط ندارند می توانند به راحتی با نظام آموزشی ایرانی و به زبان فارسی حداقل به مدت دو سال به تحصیل در مدارس ایرانی واقع در ترکیه بپردازند سپس قادر خواهند بود وارد مدارس بین المللی و یا ترکی شوند.

از آنجایی برای ورود به مدارس ترکیه فرزند شما می بایست به زبان ترکی یا انگلیسی مسلط باشد تحصیل در مدارس ایرانی برای سال های ابتدایی مهاجرت به ترکیه انتخابی سنجیده می باشد و به فرزند شما امکان تطبیق با کشور ترکیه و زبان آن را در طی این مدت می دهد.

برای ثبت نام در این مدارس می بایست تمامی کارنامه های فرزند خود را به مهر آموزش و پرورش منطقه مربوطه در آورید و همچنین فرزند شما باید کارت اقامت کشور ترکیه را دریافت کرده باشد به همین جهت بهتر برای مهاجرت به ترکیه طوری زمان بندی کنید که قبل از شروع مدارس کارت اقامت کشور ترکیه را گرفته باشید.

بهترین زمان برای شروع پروسه مهاجرت فصل بهار می باشد به این علت که پس از اولین اقدام برای دریافت کارت اقامت اداره مهاجرت ترکیه دو الی سه ماه بعد به شما وقت مصاحبه می دهد و شما در تابستان موفق به دریافت کارت اقامت شده و در ماه مهر می توانید در این مدارس ثبت نام نمائید.

 

در این قسمت دو مدرسه ایرانی واقع در کشور ترکیه که به ترتیب در شهر های استانبول و آنکارا واقع شده اند را به شما معرفی می کنیم.

مدرسه ایرانی فجر در استانبول

ثبت نام فرزندان در ترکیه
http://fajristanbul.sams.ir/frmMainSchools.aspx

این مدرسه دارای دو شعبه است که شعبه اصلی آن در منطقه سلطان احمد و دیگری در منطقه توپکاپی شهر استانبول واقع شده اند و امکان تحصیل در همه مقاطع از ابتدائی تا دبیرستان را به فرزندان شما می دهد. متد آموزشی این مدرسه مطابق با نظام آموزشی کشور ایران می باشد.

 

مدرسه ۲۲ بهمن آنکارا

ثبت نام فرزندان در ترکیه
http://ir22bahman.sams.ir/frmMainSchools.aspx

این مدرسه در محله قاضی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، کوچه شاعرلر شهر آنکارا واقع شده است در این مدرسه نیز فرزندان شما امکان تحصیل در همه مقاطع را دارند.

هزینه تحصیل سالیانه در مدارس ایرانی واقع در ترکیه مبلغی در حدود 400 تا 1000دلار می باشد.

که در مقاطع ابتدایی مبلغی حدود 400 تا 700 دلار است و با بالاتر رفتن مقطع تحصیلی این مبلغ نیز تا سقف 1000دلار افزایش پیدا می کند.

 

 

اما گزینه دیگری که جهت تحصیل فرزندان شما در کشور ترکیه وجود دارد تحصیل در مدارس دولتی ترکیه می باشد. تحصیل در این مدارس برای خارجی ها نیز رایگان می باشد. برای ثبت نام در این مدارس علاوه بر داشتن کارت اقامت، می بایست تمامی مدارک تحصیلی فرزندان شما به زبان ترکی ترجمه و معادل سازی شده و دارای مهر آموزش و پرورش استان محل زندگی باشد.

 

گزینه سوم مدارس بین اللملی خصوصی همچون Doga kolejiو American kultur می باشند. تحصیل در این مدارس به دو زبان ترکی و انگلیسی بوده و هزینه تحصیل سالیانه در این مدارس مبلغی بالغ بر 25000 تا50000 لیر می باشد. این مدارس از لحاظ کیفی در سطح بالاتری نسبت به مدارس دولتی ترکیه قرار دارند.

علاوه بر این مدارس بین اللملی دیگر به زبان های آلمانی، فرانسه و انگلیسی وجود دارند که متد آموزشی آنها بسیار غنی بوده و ودارای آزمون ورودی می باشند و کمتر مورد استقبال ایرانیان قرار می گیرند.

همان طور که در توضیحات بالا اشاره کردیم جهت ثبت نام در مدارس خصوصی بین المللی و همچنین مدارس دولتی ترکیه شما می بایست از قبل کارت اقامت خود را دریافت کرده و مدارک خود را به زبان ترکی ترجمه و مقاطع تحصیلی گذرانده شده را معادل سازی کنید.