سازمان UNico
راهنمای مهاجران

راه های مهاجرت به کانادا | چطور به کانادا مهاجرت کنیم؟

راه های مهاجرت به کانادا | چطور به کانادا مهاجرت کنیم؟

حتماً می دانید که مهاجرت بزرگترین چالش و تصمیم در زندگی افراد است و شاید بتوان آن را همسنگ ازدواج و یا از آن هم سرنوشت سازتر دانست.

شما قرار است به جایی بروید که نه با فرهنگ، نه با زبان و نه با بسیاری ریزه کاری ها و ظرایف زندگی در آن اصلا آشنا نیستید.

در سال های اخیر روند احساسات ضدمهاجرت در دنیا رو به افزایش بوده است. کانادا تنها کشوری است که دارای سیستم مهاجرتی معقول و کارآمد برای جذب مهاجران است و این مساله در کنار ارزان تر بودن دلار کانادا در بازار ارز سبب شده است که سرانگشت متقاضیان مهاجرت نقشه ی کانادا را روی کره جغرافیایی نشانه زود.

این روزها نام کانادا بر سر زبانهاست. کانادا کشوری امن، با ثبات اقتصادی و سیاسی بالا و جایگاه های شغلی فراوان است. یکی از دلایل اسقبال کانادا از مهاجران نیاز فزاینده این کشور به نیروی کار ماهر است.

حتما شما هم جزو آندسته هستید که بستگانشان در کانادا مشغول زندگی هستند؛ یا شاید هم کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده اید و یا اصلا خواسته یا ناخواسته، بنا به انواع دلایل می خواهید عطای زندگی در ایران را برای همیشه به لقایش ببخشند و کانادا را وطن همیشگی خود بنامند.

تا به حال این پرسش را از خود پرسیده اید که “برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟”. با توجه به مهاجرپذیر بودن کانادا و راه های متوعی که برای مهاجرت به کانادا در دسترس است شاید این سوال ساده ای به نظر می رسد اما مهم ترین نکاتی که باید برای شروع فرایند مهاجرت در نظر داشت در چند مورد خلاصه می شود: دانش زبانی، تمکن مالی و تخصص و مهارت. مطمئن باشید بدون این موارد فرایند مهاجرت نه تنها به کانادا بلکه به هر نقطه از کره زمین بسیار دشوار و یا حتی ناممکن خواهد بود.

توصیه ما به شما همراهان گرامی این است که حتی الامکان در یادگیری و تقویت زبان انگلیسی یا فرانسه بکوشید. تمکن مالی خود را افزایش دهید و اگر تخصص و مهارتی ندارید هر چه سریع تر آن را فرا بگیرید که در این صورت حتی اگر مهاجرت هم نکنید در طول زندگی خود بسیار از این موارد سود خواهید برد.  

اما پس از این موارد کلیدی، و مرور نگرانی از دلتنگی و هزار دغدغه دیگر، مهم ترین پرسشی  که در ذهن فردی که قصد مهاجرت به کانادا را دارد نقش می بندند این است که “چطور به کانادا مهاجرت کنیم؟” مخاطبین یونیکو معمولا این پرسش را مطرح می کنند که ” راه های مهاجرت به کانادا کدام اند؟ کدام راه برای من مناسب تر است؟”.  در پاسخ می گوییم: علاقه مندان به مهاجرت به کانادا خیالشان راحت باشد! چرا که کانادا چند ده مسیر مهاجرتی دارد. اما عمده مسیرهای مهاجرتی آن به چهار دسته تقسیم می شود:

اکسپرس انتری

در ژانویه 2015 بود که کانادا از سیستم اکسپرس انتری رونمایی کرد. این سیستم برای جذب و اعطای اقامت دائم کانادا به متقاضیان ماهر طراحی شده است.

در این سیستم، متقاضی مهاجرت به کانادا بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کار دارای مهارت، سطح دانش زبان انگلیسی یا زبان فرانسه امتیاز داده می شود و متقاضیانی که بالاترین امتیاز را دارند توسط کانادا انتخاب می شوند. نکته جالب این است که اکسپرس انتری به متقاضیان اجازه می دهد که اعضای خانواده خود را هم به کانادا ببرند! زمان رسیدگی 80 درصد پرونده ها 4 ماه یا کمتر است.

برنامه مهاجرت استانی کانادا

کانادا 13 استان و منطقه دارد که هر کدام از آنها به استثنای استان کبک دارای برنامه مهاجرتی خاص خود هستند که به آن برنامه مهاجرت استانی یا اختصارا PNP می گویند.

این برنامه ها به استان ها و مناطف اجازه می دهند تا سالانه طبق نیاز بازار کار خود تعداد معینی متقاضی مهاجرت کاری را برای اقامت دائم انتخاب کنند.

اغلب مواقع برنامه های مهاجرت استانی به دنبال کارگران ماهر خارجی که دارای سابقه کار در مشاغل مورد نیاز استان ها هستند می گردند.

برای نمونه برنامه مهاجرت استانی ساسکاچوان اخیرا بیشتر برنامه نویسان کامپیوتر را هدف گرفته است.

تحصیل در کانادا به عنوان دانشجوی خارجی

شاید بتوان گفت مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از بی دردسرترین را ههای مهاجرت به این کشور باشد. کانادا یکی از برترین مقاصد تحصیلی در جهان برای دانشجویان خارجی است.

آن هم به دلیل وجود دانشگاه های برتری نظیر دانشگاه مک گیل، شهریه های مقرون به صرفه و استقبال گرمی که از دانشجویان خارجی به عمل می آید.

اما نکته مهم تر این است که کانادا تقاضا برای اقامت دائم از ناحیه دانشجوی خارجی را پس از تمام شدن درس او راحت می کند! دیگر چه چیز بهتر از این؟ شما به کانادا می آیید، درستان را می خوانید و بعد از درس هم تقاضای اقامت دائم می دهید! به همین دلیل خیلی ها گزینه مهاجرت تحصیلی و تحصیل در دانشگاه های کانادا را بر می گزینند.

برنامه مهاجرت آتلانتیک

از این برنامه مهاجرتی که به اختصار به آن AIP گفته می شود در سال 2017 رونمایی شد تا کارگران بیشتری به منطقه آتلانتیک کانادا بیایند.

این برنامه به کارفرمایان اجازه می دهد تا کارگران خارج از کانادا را استخدام کنند.

اگر کارگری خارجی از طرف کارفرمای کانادایی پیشنهاد کار دریافت کند، در فرایند مهاجرت و اسکان خود در کانادا از حمایت برخوردار خواهد بود.

 

همانطور که ملاحظه می کنید، راه های متنوعی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. البته ما مثلا گزینه مهاجرت از راه سرمایه گذاری را نام نبردیم چرا که قصد داریم در مقاله ای جداگانه به آن بپردازیم.