سازمان UNico
راهنمای مهاجران

لیلا بیات ؛ پیروز پرونده شکایت از دولت نروژ

لیلا بیات ، پناهجوی ایرانی که پس از بازگردانده شدن به ایران حکم شلاق بر رویش اجرا و به نروژ بازگشته بود ؛ به دنبال شکایتش از شورای تجدید نظر اتباع بیگانه نروژ UNE ، روز 26 مارچ سال 2020 میلادی،رسانه نروژی NRK از محکومیت دولت نروژ به نقض حقوق بشر و پرداخت جریمه در خصوص پرونده لیلا بیات خبر داد.

جمعه ۲۱ مهر ماه، لیلا بیات به کشور نروژ بازگشت. این پناهجوی ایرانی سال ۱۳۸۶ به دلیل شرب خمر به همراه سه تن از دوستانش بازداشت و به ۸۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. وی که در نهایت برای اجتناب از اجرا شدن حکم به کشور نروژ پناهنده شده بود، ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ به دستور مقامات اداره مهاجرت نروژ که محکومیت وی به شلاق را باور نکرده بودند، از پسر ۱۳ ساله خود جدا شده و به ایران بازگردانده می‌شود.

یونیکو را در اینستاگرام دنبال کنید

پس از بازگشت اجباری به ایران، بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۸ شهریور ماه سال جاری حکم ۸۰ ضربه شلاق “لیلا بیات” در شعبه ۳ اجرای احکام دادسرای ارشاد به اجرا درآمد و خبر آن از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شد و چند روز پس از آن، سفارت نروژ در تهران با وی ملاقات داشت.

 

لیلا بیاتلیلا بیاتلیلا بیاتلیلا بیات

محمود امیری مقدم سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران ضمن ابراز خرسندی از بازگردانده شدن لیلا بیات به نروژ گفت: “ما خوشحالیم که دولت نروژ به اشتباه خود پی برده و لیلا بیات اکنون در نروژ در کنار پسر ۱۳ ساله‌اش است ولی سئوال ما این است که آیا تحمل ۸۰ ضربه شلاق برای پی بردن به صحت پرونده وی ضروری بود؟ دولت نروژ باید برای جلوگیری از اشتباهات آینده، در پروسه رسیدگی به پرونده لیلا و دیگر پناهجویان بازنگری جدی به عمل آورد.”

لیلا بیاتلیلا بیات به خانه خود در اشتاینجر بازگشت

در حکم صادره مشخص شده است که مقامات اداره مهاجرت نروژ در ارتباط با این پرونده ماده ۳ کنوانسیون حقوق پناهندگان (مربوط به حق حفاظت از پناهندگان در بازگشت به جایی که ممکن است در معرض رفتارهای غیر انسانی یا شکنجه قرار گیرند) را نقض کرده اند. دولت نروژ همچنین محکوم به پرداخت تمامی هزینه های مربوط به دادخواهی شامل هزینه های دادگاه و وکلای این پناهجوی ایرانی شد.

لیلا بیات پس از انتشار خبر محکومیت دولت نروژ در پرونده اش در پستی در صفحه فیسبوکش نوشت: «سرانجام حقیقت پیروز شد و این برای من کافیست. این واقعا همانی بود که من برایش این سالها (ده سال) جنگیدم و امشب من سرانجام می توانم احساس سبکی و رضایت داشته باشم.»

 

https://www.nrk.no/norge/norge-domt-for-brudd-pa-torturforbud-i-leila-saken-1.14961561